Bytový dům
Kreuzmannova


místo Plzeň
rok 2018
fáze realizováno

CENA VEŘEJNOSTI INŽENÝRSKÉ KOMORY 2020
CENA ČKAIT PLZEŇSKÉHO KRAJE 2019

Moderní bytový dům v Plzni.

Nevyužívaná tělocvična, vklíněná mezi fotbalové hřiště a devítipodlažní panelák? I takto může vypadat místo pro bytový dům.
Ještě nyní s odstupem času si živě pamatuju své pocity, když jsem se dostal poprvé do promrzlé tělocvičny a rozhlížel se, čeho se dá "chytnout". Původním záměrem byla totiž forma vestavby, která by zachovala stávající nosné konstrukce a do které by se nová funkce – bytový dům – jednoduše vestavěla. Jenže tak jednoduché to nebylo a stav konstrukce takové řešení vlastně ani neumožňoval.

Z původní objektu zůstalo nakonec zachováno pouze podzemní podlaží a torzo spojovacího krčku. Zachováním suterénní části objektu bylo jasně dané konstrukční schéma i pro nadzemní část, která se už řešila jako novostavba v trojtraktovém provedení s chodbou na středu domu a vstupem do bytů po obou stranách. Byty byly navrženy v dispozičním řešení 2+kk, které bylo ale řešeno ve variantách, aby co nejvíce odpovídalo individuálním potřebám budoucích uživatelů. Dispozice pomohla určit i vnější vzhled domu. Základním předpokladem bylo dostatečné prosvětlení bytů ve formě jednotných francouzských oken. Ty byly lokálně doplněny o arkýře s celoprosklením čelní strany, které spoluvytváří charakteristický vzhled domu, a i díky různému předsazení je docílena plasticita celé fasády. Jednoduchá barevnost fasády reaguje na své okolí a odmítá chaotické barevné řešení okolních staveb.


další rezidenční stavby