
Sídlo firmy DEKAKOM
místo Rokycany
rok 2022
fáze v realizaci
Nové administrativní sídlo firmy DEKAKOM v místě nevyužívaného brownfieldu.
Při návrhu tohoto projektu bylo od začátku nutné čelit výzvě, jak přeměnit část nevyužívaného rokycanského brownfieldu na moderní a udržitelný areál, který bude plně odpovídat potřebám společnosti DEKAKOM, a zároveň bude respektovat historii a kontext dané lokality. V průběhu zpracování se rozsah práce nakonec rozšířil na celé území areálu bývalých Kovohutí, což do budoucna dává možnost celkového přetvoření a vnesení nového života okrajové části Rokycan, která byla po několik desítek let symbolem těžkého průmyslu. V této další etapě bude přeměněna zbývající část celého brownfieldu, která bude administrativní sídlo firmy DEKAKOM doplňovat o novou výstavbu bytových domů i občanských staveb a doplní tak celé území o nové plochy bydlení, služeb i v současné době chybějící zeleně.
Návrh nového sídla firmy původně pracoval s myšlenkou využití stávajících skeletových hal a vsazení nových funkcí do těchto původních obálek. Technický stav neudržovaných budov však této variantě nepřál, a proto bylo rozhodnuto o demolici a výstavbě zcela nových budov. Kromě samotné administrativní budovy jsou návrhem řešeny i další objekty – servisní a skladovací hala a ubytovací zařízení pro zaměstnance firmy.

Řešení všech těchto částí vychází z jednotící koncepce, která propojuje praktičnost s estetikou. Administrativní budova a provozní zázemí jsou navrženy tak, aby dokonale odpovídaly provozním potřebám firmy DEKAKOM. Architektonické řešení maximalizuje využití prostoru, přičemž zachovává logické členění na kancelářské, technické a logistické části. Budovy jsou navrženy v souladu s okolím a odkazují na jednoduché a přehledné řešení tradičních průmyslových budov, což umocnily i typické architektonické prvky v podobě režné cihly, pilové střechy či tabulkově členěných oken, které díky velkorysému prosklení dodávají celku lehkost a elegance a propojují interiér budovy s exteriérem, kde jsou řešeny venkovní variabilní pobytové a relaxační terasy pro neformální setkávání zaměstnanců.
Zeleň byla od začátku jedním z klíčových prvků návrhu. V rámci řešeného areálu nehrála v minulosti zcela žádnou roli a byla spíše na obtíž. S ohledem na současné klimatické změny a principy návrhu však plní nezastupitelnou roli a přispívá nejen k estetické stránce návrhu, ale v podobě vegetační ploch v rámci celého pozemku i zelených střech na administrativní budově přispívá k ochlazování budovy, zlepšuje mikroklima a podporují biodiverzitu. Stromy a keře podél komunikací a v okolí parkovacích ploch rozdělují prostor a poskytují přirozený stín. Vertikální zahrady pak slouží jako estetický i ekologický prvek na fasádách a opěrných stěnách.
V návrhu byl kladen důraz i aplikování principů udržitelné architektury. Administrativní budova využívá solární panely, které snižují energetickou závislost budovy i dešťovou vodu pro zavlažování zeleně, splachování WC či mytí automobilů. V okolí budovy jsou řešeny propustné povrchy pro parkovací plochy, které umožňují vsakování vody a omezují tvorbu tepelného ostrova.

Řešený návrh není jen místem pro práci – je to prostor, který propojí zaměstnance, klienty i okolní komunitu. Proto návrh zahrnuje prostupné veřejné prostory s lavičkami a zelení, které mohou využívat nejen zaměstnanci, ale i návštěvníci a obyvatelé okolí, aby i do budoucna bylo celé sídlo firmy nedílnou součástí nově přetvářené části města.

